Dikkat Eksikliğinde Doğrular ve Yanlışlar

Yanlış : İrade sorunu, sorumsuzluk , aymazlık, umursamazlıktır.
Doğru : Beynin yönetim sistemlerindeki kimyasal bir sorundur. Bireyin sadece iradesi ile çözümlenemez.


Yanlış : Hiperaktif olmak ya da birilerini dinleyememek ve basit bir motivasyon eksikliğidir.
Doğru : Odaklanma, planlama, motivasyon, duygusal değişim hafıza ve beynin yönetim sisteminin diğer işlevlerini kapsayan karmaşık bir rahatsızlıktır.


Yanlış : Beyni çok çalıştığından dolayı bu çocukları sakinleştirmek için ilaç verilmelidir.
Doğru : Beynin yönetim ağlarının çalışması. Dikkat Eksikliğinin tipik özelliğidir. Etkin ilaç tedavisi canlılığı arttırır ve beynin yönetim sisteminin içindeki iletişimi iyileştirir.


Yanlış : Çocukken Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu tanısı konmazsa yani etiketleme olmazsa yetişkinlik döneminde böyle bir sorunla karşılaşılmaz.
Doğru : Tanılanmamış Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olan yetişkinler, hayatları boyunca yaşadıkları kronik zorlukları tembellik veya motivasyon eksikliği gibi karakter hatalarından kaynaklandığını düşündükleri için yardım alma şansları da ortadan kalkar.


Yanlış : Herkes dikkat eksikliği belirtilerine sahiptir, zeka seviyesi yüksek olanlar  bu zorluklarla başedebilir.
Doğru : Dikkat eksikliği her zeka düzeyindeki insanı etkiler. Olması gereken performansın altında kalmasına sebep olur.


Yanlış : Bir kişide hem dikkat problemi, hem de depresyon, endişe veya diğer psikiyatrik problemler olamaz.
Doğru : Dikkat problemi olanlarda başka bir psikiyatrik bozukluğun veya öğrenme bozukluğunun olma olasılığı, diğer pek çok insana kıyasla altı kat daha fazladır. Dikkat problemi, genellikle diğer bozukluklar ile beraber görülür.


Yanlış : Dikkat Eksikliği ilaçlarının, özellikle çocuklar tarafından kullanıldığı takdirde, uzun vadede madde kullanımı ve diğer sağlık sorunlarına yol açma olasılığı vardır.
Doğru : Dikkat problemi tedavisi için uygun ilaçları kullanmanın riski en alt düzeydedir, buna karşın dikkat tedavisi için ilaç kullanmamanın riskleri çok büyüktür. Dikkat tedavisinde kullanılan ilaçlar, herhangi bir bozukluk için üzerinde en fazla araştırma yapılmış ilaçlardır.


Yanlış : Dikkat problemi, kişinin hayatına çok da fazla zarar vermez.
Doğru : Tedavi edilmeyen veya yetersiz düzeyde tedavi edilen dikkat sendromu, kişinin öğrenmesinde, aile yaşamında, eğitiminde, iş yaşamında, sosyal etkileşimlerinde ve güvenli şekilde araba kullanmasında şiddetli bozukluklara yol açar. Buna karşın, yeterli tedavi olan dikkat problemi olanların çoğu, işlevlerini oldukça iyi bir şekilde yerine getirirler.

Yorumlar

person

Hakan Erenler

2016-07-25 22:32:00

Merhaba. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Gayet bilgilendirici bir siteniz var.

person

Kamer Elibol

2016-07-31 15:01:00

Merhaba. Benim cocugumda dikkat eksikligi problemi var. Egitim aldigi okuldaki danisman 4 hafta boyunca cocugumla ozel olarak ilgile di ama bir sonuc elde edemedik. Hic ilerleme olmadi durumunda. Ne yapmamiz gerekir? Tesekkurler

person

Can Yurtseven

2016-07-31 23:19:00

Merhaba. 14 yaşında bir oğlum var. Son 1 yıldır telefon ve tabletle cok fazla vakit geçirmeye başladı ve önceside iyi olan dersler kötüye gitmeye başladı. Öğretmenleri eskisi gibi dikkatini derse vermediğini söylüyorlar. Tablet ve telefon elinden hiç düşmüyor ve izin vermediğimizde ise mutsuz oluyor. Son zamanlarda unutkan oldu, ya ödevlerini unutuyor yada sınavı olduğunu. Sizce bu destek almamiz gereken bir sorunmudur? Teşekkürler. 

Yorum Ekle

CAPTCHA code